Рослини на городі, не дивлячись на закладені в насінні генетичні бар'єри, схильні до багатьох захворювань. Хвороби викликають грибки, віруси, бактерії, вони мають інфекційний характер і якщо захворіла одна рослина, то захворіють всі. Чи не захищені від можливого зараження ні томати, висаджені в теплицю, ні томати, посаджені у відкритий грунт. Лікувати хворобу дуже складно. Найлегше проводити профілактику і уважно стежити за розвитком рослини. Починати посилене лікування необхідно при перших ознаках хвороби, а якщо воно не допомагає рослину треба видалити.

Існують різні грибкові інфекції томатів. Вони проявляються в відмирання плодів і листя. Щоб ефективніше проводити профілактику і лікування необхідно знати основні ознаки інфекції.

Основні хвороби томатів та їх ознаки.

Фітофтороз - найпоширеніше захворювання

Фітовтороз ще називають пізньої гниллю. Вона вражає листя і плоди в другій половині літа. Дуже часто на грядці можна зустріти плід, уражений знизу - бура пляма поступово розповзається, і овоч гине, а за ним і вся рослина. Причина хвороби криється в надлишку вологи. У більш небезпечному становищі перебувають рослини в теплицях. При першій ознаці хвороби - скручених листках необхідно почати лікування. Існує дуже простий метод боротьби з цим захворювання. Потрібно раз в сім днів обприскувати рослини молочною сироваткою. Також можна купити спеціальні засоби захисту рослин, які будуть боротися з хворобою, наприклад, Ридоміл Голд.

Макроспоріоз - сама живуча грибкова інфекція

Друга назва цієї хвороби - суха плямистість. Це грибкова хвороба. Головна ознака цього захворювання - бурі плями на листі. Плями стають більше, і листя відмирають. Плоди зазвичай залишаються недоторканими, але, припиняючи отримувати поживні речовини по стеблу, не розвиваються. Хоча іноді відбувається і ураження плода. З'являються маленькі бурі, злегка вдавлені плями. Хвороба починає прогресувати в жарку погоду. І знову можна говорити про те, що цієї хвороби більше схильні томати в теплиці. Найлегше вилікувати рослину препаратами з елементами міді. Ще одна важлива річ, грибок макроспоріозу дуже живучий. Він дуже довго залишається в залишках рослинності і в грунті, тому землю потрібно буде обробити перед посадкою туди інших рослин, а то, що залишилося від хворих - спалити.

Септоріоз - хвороба розсади

Біла плямистість - дуже небезпечне захворювання. Джерелом її можуть стати залишки старих заражених рослин. Це захворювання вражає відразу всю рослину. Хвороба може проявитися ще на стадії розсади. Підвищена вологість прискорює процес інфікування. Навіть на першій стадії хвороби рослина скидає плоди. Вилікувати від неї дуже складно. Краще докласти всіх зусиль до профілактики.

Біла і бура гниль

Ця хвороба розвивається в разі безсистемної і непомірної підгодівлі рослини гноєм. Спровокувати її може висока вологість грунту і холодна погода. На плодах з'являються плями і їх вже ніяк не можна врятувати. Необхідно видаляти разом з пензлем. Також можуть з'являтися чорні нарости на стеблах.

Вершинна гниль - боремося з хворобою перевіреними методами

Причин для появи цієї хвороби дуже багато. Виявляється в основному на плодах. Причому поширюється вона дуже швидко. При виявленні перших ознак необхідно перевірити всі плоди і безжально видалити заражені. Боротися з нею можна старими, перевіреними «бабусиними» методами. Обприскати рослину настоєм луковичного лушпиння. Підсипте яєчною шкаралупою, прорихліте. Цього має бути достатньо. В якості профілактики можна яєчну шкаралупу і цибулине лушпиння підсипати в лунки при висаджуванні розсади в грунт.

Чорна ніжка - найнебезпечніше захворювання томата

Це захворювання виникає в період росту саджанців. Йому схильні спочатку слабкі рослини. Основна ознака - чорна гниль на ніжці біля самої землі. Врятувати таку рослину неможливо. Через тиждень після інфікування вона неминуче загине. Необхідно знищити таку рослину і обробити грунт розчином марганцівки.

Загальні заходи профілактики та боротьби з грибковими інфекціями томатів

Правильно вибирайте місце під посадку рослин, дотримуючись правил сівозміни. Насіння томату можна ростити на одному місці кілька років. Кожного разу необхідно пересаджувати, а на старе повертати не раніше ніж через чотири роки. Необхідно загартовувати рослини, не допускати різких перепадів температури, підв'язувати, видаляти пасинки, провітрювати теплиці, не зберігати поруч із грядками будь-які рослинні залишки. Плоди необхідно збирати недоспілі. Вони відмінно дозріють і вдома, а у рослини буде більше сил. Можна використовувати різні препарати для профілактики: бордоською рідиною, мідно-мильні. Емульсії. Добрива. До речі, є ще один дуже хороший засіб для боротьби з грибковими захворюваннями - часник. Мезги часнику настоюють і отриманим розчином обприскують рослини.

Отримати хороший урожай томатів можливо. Але потрібно докласти максимум зусиль, щоб хвороба не з'явилася на ваших грядках.