У липні працьовиті дачники починають готуватися до першого врожаю, проте нерідко на томатах замість стиглих плодів виявляють потемнілі ділянки, зморщені зав'язі і начебто «підгнилі» гілки і листя, пухнастий наліт - це первинні ознаки фітофторозу.

Підступний гриб

Фітофтора - це захворювання рослин, що викликається грибом Phitophthoriainfestans, спори якого успішно переносять зимівлю на заражених частинах рослини (бульбах, корінні і ін.) Під землею, а з настанням відлиги починають розмножуватися, прискорює процес поширення тепле і вологе середовище. Спори гриба добре переносяться від кореневої системи зараженого рослини до здорової, також вони можуть переміщатися між рослинами за допомогою вітру, який розносить їх на десятки кілометрів від джерела зараження.

Визначити причину

У томатів фітофтора вражає частини рослини, розташовані над землею, першою ознакою є потемніння частин рослини, а при підвищеній вологості на утворившихся плямах з'являється пухнастий наліт.

Лікування томатів

Виявивши фітофтори, необхідно негайно приступити до лікування рослини. Спочатку необхідно видалити всі пошкоджені листя. Потім можна провести обробку кущів розчином мідного купоросу і вапна (у відрі води кімнатної температури розмішати 200 гр вапна і додати 1 ст. ложку мідного купоросу), обприскувати рослини краще ввечері. Альтернативним варіантом обробки є обприскування сумішшю з господарського мила і кальцинованої соди (у відрі води розчиняють шматок господарського мила і 50 гр соди, ретельно перемішують і рясно обробляють посадку). Точкова поразка кущів можна, також обприскати сумішшю з подрібненого часнику і марганцівки (у відрі з водою розмішати 1-1,5 гр марганцівки, додати дві склянки кашки з часниковим зубчиків, суміш ретельно перемішати, процідити і обробити уражені рослини), цей спосіб допоможе запобігти подальшому проникнення грибка на сусідні рослини. При масовому зараженні фітофторою обробляють всю грядку томатів за допомогою розчину кальцію хлористого (на 2 літри теплої води додають 200 мл 10% кальцію хлористого, отриманою сумішшю необхідно обприскати тільки плоди рослини). Однак можна використовувати засоби захисту рослин, які якісно і безпечно буде боротися не тільки з фітофторозом, а й іншими захворюваннями. Для томатів можна застосовувати такі фунгіциди: Ревус Топ, Свитч 62,5 в.г, Скор, Цілитель, Гарт, Ридоміл Голд, Квадріс, Антракол, Захист, Самшит і інші.

Профілактика фітофторозу

Для того щоб уникнути фітофторозу, необхідно використовувати сорти томатів, стійкі до даного захворювання. Щорічно в червні тепличні помідори потрібно обробляти використовуючи фунгіциди, вони ефективно борються з грибком і не дозволяють йому поширитися по всій площі посадки. Поливаючи грунт спеціальними розчинами, можна досягти повного зникнення фітофтори на томатах, проводити подібне поливання не обов'язково регулярно, але як мінімум, один раз на тиждень. Для того щоб у грибка не було шансів до появи і розмноження, насіння овочів томатів краще висаджувати на самі освітлені ділянки дачі, де не буде сирого і вологого середовища. У дощову погоду томати краще не поливати, а лише розпушити землю. Висаджуючи поряд з кущами помідор таке насіння, як цибуля або часник, капусту, салату, редьку, базилік або квасолю, тоді утворюється природний бар'єр для фітофтори. Так само варто вносити добрива для помідор, вони дозволять рослині не тільки отримати всі необхідні поживні речовини, а й підвищать імунітет до грибкових захворювань.

На завершення також варто відзначити, що по закінченню дачного сезону необхідно проводити ретельне прибирання дачної ділянки, спалювання сухого листя і гілок, перекопування і глибоке розпушування землі, обробка грядок і землі золою або зольним розчином - всі ці заходи дозволять запобігти розвитку згубних захворювань рослин в наступні сезони.