Навіть люди, далекі від сільського господарства, прекрасно розуміють, що для кращого росту рослин необхідна їх підгодівля різного роду добривами. Основними елементами для харчування є калій, фосфор і звичайно азот. Існують два основні класи добрив:

  • органічні
  • мінеральні

Органічні добрива.

Як правило, з органічних добрив на дачних ділянках найчастіше використовуються гній, пташиний послід, компост, торф і деревний попіл. І це зрозуміло, оскільки вони доступні, відносно недорогі і в той же час в них є в достатній кількості необхідні поживні речовини. До того ж ці добрива крім живлення рослин ще й покращують структуру ґрунту, що також позитивно позначається на врожаї.

Розглянемо основні види органічних добрив:

1. Компост.

Цей вид добрива вважається кращим з органічних. У підготовленій формі він має вигляд розсипчастої однорідної маси темного кольору. Для його отримання вибирають невелику ділянку (приблизно 2 на 2 метри), на якій прибирають шар зверху (приблизно 18-30 см в глибину). Ця ділянку краще обгородити у висоту близько 1,5 м (наприклад, листами старого шиферу або іншими матеріалами, які непридатні для використання за іншим призначенням). Яму, що утворилася, наполовину засипають торфом. Зверху можна ще насипати грунт тонким шаром (не більше 10 см). Після цього, шарами близько 30 см навалюють органічні відходи (скошену траву, опале листя, обрізки сирих овочів і фруктів, але не листя, тирсу (про них нижче буде уточнення) і т.д.).

Потрібно пам'ятати про суттєве обмеження: категорично не можна закладати хворі рослини, а також різні гербіциди, пестициди та інші отрути, оскільки в компості містяться корисні мікроорганізми, які від них загинуть.

Кожен шар полити водою (а краще гноївкою) і засипати тонким шаром землі. Незайвим буде і додавання трохи  мінеральних добрив. І таким чином заповнюємо підготовлену ємність до країв. Процес перегнивання проходить швидше якщо періодично зволожувати і перемішувати (один-два рази на місяць), яке найзручніше робити вилами. Влітку компост бажано застосовувати вже через три-чотири місяці, за винятком випадків використання тирси і стружки, компост з яких можна використовувати лише через рік, а то й два (в залежності від породи дерева), оскільки вони розкладаються повільніше.

2. Гній.

Хоч він і містить необхідні речовини, але в його початковому вигляді вони містяться у недосяжній формі для живлення рослин. Також варто відзначити той факт, що при його розкладанні виділяється тепло і газ, що негативно впливають на рослини. До того ж, як правило, в ході травного процесу корів насіння бур'янів залишаються в гної і при його внесення в свіжому вигляді, вони потрапляють в оброблений грунт. Тому перед застосуванням цього виду органічного добрива необхідно, щоб він перепрів.

Найбільш просто і ефективно це досягається наступним чином: свіжий гній поміщають шарами і накривають прошарком торфу (близько 20 см завтовшки), після чого залишають на 5-6 місяців. Варто відзначити, що також, як і в випадку з компостом, хороший ефект дає комбінація гною з мінеральними добривами. Внесення гною в грунт проводять, як правило, з проміжком у два-три роки. Найкраще це робити при проведенні робіт по перекопування грунту на ділянці. Оптимальною кількістю вважається 5 кг гною на 1 кв. метр.

3. Торф

Якщо використовувати торф як добриво в його природному вигляді, то користі буде небагато. Справа в тому, що азот, який міститься в ньому і так необхідний рослинам, знаходиться у вигляді сполук, які важко ними засвоюються. До того ж у складі торфу є несприятливі для рослин закісні з'єднання, в результаті чого його кислотність значно підвищена. Торф використовується також в якості компонента, що поліпшує структуру важких суглинних або легких піщаних грунтів, для чого спочатку необхідно мінімізувати його кислотність.

Отримати потрібний ефект можна наступним чином: беремо 100 кг верхового торфу і змішуємо з 4 кг деревної золи або 3 кг вапна. Якщо ж ви використовуєте низинний торф, то спочатку необхідно провести провітрювання, в результаті чого його вологість знизиться, а наявні в ньому недоокислені речовини до кінця окисляться.

4. Пташиний послід

У порівнянні з гноєм пташиний послід більш насичений необхідними для живлення рослин речовинами. Причому його вплив відбувається в більш короткі терміни. Однак потрібно пам'ятати, що, також як і гній, використовувати його в початковому стані можна тільки при перекопуванні (двічі на рік - восени та навесні). Витрата - приблизно 200-300 грам посліду на квадратний метр. При використанні даного виду добрив в якості підживлення його потрібно розвести водою з розрахунку 30%. Тобто набираєте в відро або іншу ємність на третину посліду і доливаєте водою. Потім потрібно дати йому настоятися протягом 3-х днів, не забуваючи час від часу помішувати. Одержаний концентрат розбавляємо в 4 рази і поливаємо добривом рослини. Витрата складе 1 відро на метр квадратний грунту.

5. Деревна зола.

Це добриво можна з повним правом назвати універсальним, оскільки воно підходить практично для всіх рослин і до того ж його можна отримати без матеріальних витрат, просто використовуючи золу з наявного на кожному дачній ділянці костровища або печі в будинку. По суті вона відноситься до класу органічних добрив, при цьому чудово замінює фосфорні та калійні мінеральні. Найбільший ефект вона дає при використанні для таких рослин, як огірки, помідори, картопля, баклажани, кабачки, гарбуз і перці. Деревна зола допомагає початку плодоношення багатьох дерев. При цьому до її плюсів можна, безумовно, віднести той факт, що вона зберігає всі свої корисні властивості протягом довгих років. Однак це досягається лише при її правильному зберіганні. Тара з золою повинна міститися в сухому місці, в іншому випадку (при її промоканні) вона втрачає практично весь кальцій. Якщо грунт на вашій ділянці відноситься в піщаному або кислого підзолисті увазі, то зола дасть хороший ефект при внесенні її в борозди або лунки при посадці картоплі і овочів.

Мінеральні добрива.

Цей вид добрив вносять з метою поліпшення родючості грунту і живлення рослин.

Вони поділяються на два види в залежності від складових компонентів:

  • Прості. До їх складу входить один поживний елемент (або фосфор, або калій, або азот тощо)
  • Комплексні. Складаються з декількох живильних елементів.

При використанні мінеральних добрив потрібно строго дотримуватися норми, оскільки при дуже великій їх кількості можуть загинути земляні хробаки і мікроорганізми, щознаходяться в грунті, і в кінцевому підсумку призведе до зниження врожаю. Та й вживання в їжу овочів і фруктів, в яких перевищений вміст цього типу добрив може негативно позначитися на здоров'ї людини.

Які ж ознаки свідчать про те, що рослинам потрібно той чи інший вид добрив? І як їм допомогти?

  1. У разі нестачі азоту рослина на вигляд виглядає слабкою, її нижні листки можу пожовтіти, цвітіння помітно гірше, ніж у здорових рослин. В цьому випадку допоможе сечовина, сульфат амонію, нітрати.
  2. Якщо не вистачає фосфору, то старе листя набуває облямівку червоно-фіолетових відтінків, починає облітати завчасно. Інша частина рослини стає темно-зеленою, зростання нижче норми. Тут на виручку прийде суперфосфат, інші види мінеральних фосфатів, кісткове борошно.
  3. Недолік калію виражається тим, що кромки листя набувають обпаленого вигляуд (особливо у верхній частині рослини), з'являється омертвілі ділянки. У подібній ситуації потрібно використовувати калійні добрива (сульфат калію, нітрат калію) або деревну золу.
  4. Коли кальцій присутній у меншій, ніж необхідно кількості, молоде листя і верхня частина починають зморщуватися і завертатися всередину, після чого відмирають. Для допомоги рослині при такому положенні справ застосовують різні сполуки кальцію, вапно, крейда або гіпс.
  5. Ознаки надлишку калію або недостатньої кількості магнію ідентичні: на старому листі починають утворюватися ділянки омертвілої тканини, їхні краї загинаються, черешки слабшають. Тут краще використовувати сульфат магнію (кізерит), сольЕпсома або доломітовий вапняк.
  6. Якщо рослині недостатньо заліза, то молоді листочки жовтіють або стають безбарвними, проте прожилки, як правило, зберігають зелений колір. Зростання рослини сповільнюється. Допоможе сульфат заліза, а також Секвестрини (хелат заліза).