Сад - улюблене чадо будь-якого дачника. Гарноквітущі і покриті соковитими плодами дерева викликають захоплення і заздрість оточуючих. Але дерево, зовсім як людина, вимагає уваги, ретельного догляду, турботи. Якщо неправильно доглядати за деревом, годувати і поїти його, вносити неправильні добрива, то воно захворіє. Бувають, звичайно, і інші причини хвороби, не пов'язані з неправильним доглядом. Розглянемо їх детальніше.

1. Механічні пошкодження дерев

Все, в тому числі і людина, може порушити фізичну цілісність дерева: порвати лист, зламати гілку, порізати кору. Ураганні вітри, снігопади, гради, тварини і комахи, неакуратність при ручній обробці - все це загрожує серйозними механічними пошкодженнями дерева і може привести до його загибелі. Через пошкодження в дерево може потрапити інфекція. Найкраще замазати ділянки садовим варом або глиною, щоб запобігти цьому.

2. Термічні пошкодження плодового дерева

Термічні пошкодження можуть бути викликані морозом, поєднанням сонячних, теплих днів і морозних ночей, весняними заморозками і літнім перегрівом. На корі можуть з'явитися опіки, може загинути колір або плоди. Різкі перепади температур призводять до розтріскування кори, оголення деревини або до пошкодження бруньок. Може постраждати коренева система або деревина стовбура, що призведе до порушення взаємозв'язку між частинами дерева. Все це дуже небезпечно. Надії на хороший урожай можуть рухнути відразу. Боротися з переохолодженням можна за допомогою задимлення дерева, а з перегрівом, за допомогою поливу і охолодження стовбура.

3. Брак вологи або її надлишок - одна з головних причин хвороби плодових дерев

Своєчасний і помірний полив запорука здоров'я дерева, в тому числі і плодового дерева. Оптимальна зволоженість грунту для будь-якого дерева 85%. Якщо зволоженість менше, воно починає відчувати дефіцит вологи. Це, в свою чергу, не дає розвиватися листю і плодам, коренева система робиться незахищеною. Дерева, які були позбавлені поливу влітку, дуже часто гинуть взимку. При надлишку вологи є ризик зараження рослини паршею, борошнистою росою, кокомікозом і іншими грибковими захворюванням, з цими напастями, звичайно допоможуть впоратися засоби захисту рослин - фунгіциди. До того ж коренева система в таких випадках відчуває нестачу кисню, вона пригнічена. Таке дерево не дасть хороший урожай. Поливати рослину треба часто, але помірно, щоб грунт був не надто вологим.

4. Віруси і паразити - методи боротьби

Існує три групи паразитів, які активно впливають на дерева: віруси, бактерії і фітопатагенние гриби. Все це може привести до уповільнення росту рослини, до обпадання листя і загнивання плодів. Борошниста роса, іржа парша - це захворювання плодових дерев. Боротися з цими захворюваннями можна тільки спеціальними засобами або вдатися до народних методів: обприскування фунгіцидами (препарат «Скор»), бордоською рідиною, розчином кухонної солі, настоєм хвоща польового. Також необхідно прибирати з-під дерев хворі плоди і листя. Якщо на ділянці з'явилася такі захворювання, потрібно попередити про це сусідів, щоб вони провели профілактичні роботи зі своїми деревами. Зараження зазвичай відбувається дуже швидко.

5. Поразка плодових дерев шкідниками

Садові шкідники (комахи і гризуни) головний біль будь-якого дачника. В боротьби з гризунами зарадять - родонтециди. Боротися зі  шкідниками дуже складно. Притому, що це найпоширеніша причина захворювання плодового дерева. Шкідники вражають все: корені, стовбур, листя, суцвіття, плоди. Ефект від їх «роботи» буде дуже тривалим. Дерево прохворіє не один рік, а може і загинути зовсім. Різновидів шкідників маса: кліщі, попелиці, фруктова молі, короїд, казарка і інші. Боротися з ними можна як за допомогою спеціальних засобів захисту рослин так і вдаючись до своєчасного поливу дерева, його правильної підгодівлі, задимлення, видалення молодих, що йдуть від коренів пагонів, очищенню від старої кори і побілки, видалення хворих гілок і листя і так далі. Можна обприскувати дерево мильним розчином, розчином золи, настоєм луковичного лушпиння або тютюну.

Турбота про плодовому дереві комусь може здатися стомлюючої. Багато хвороб і загроз, а плоди з'являться тільки через років чотири після посадки. Але якщо все робити правильно, додавати добрива своєчасно урожай буде відмінним.